Ciazaobjawy.pl

Sprawdź, czy jesteś w ciąży...

10 najczęstszych objawów ciąży

10 najczęstszych objawów ciąży - ciazaobjawy.pl
10 najczęstszych objawów ciąży
Oceń artykuł

Niektóre z przyszłych mam, pierwsze objawy ciąży zauważają już w pierwszym tygodniu od zapłodnienia. U większości z nich, ciąża daje jednak o sobie znać dopiero w 4-6 tygodniu. Z którymi z nich mamy do czynienia najczęściej?

Brak miesiączki

Może on sugerować ciążę. Co ważne, opóźnienie wystąpienia menstruacji nie zawsze świadczy o rozwijającym się w łonie matki płodzie. Równie prawdopodobne są wszelkiego rodzaju zaburzenia owulacji, przedwczesne zahamowanie czynności jajników czy choroby przewlekła. Niekiedy menstruacja może nie wystąpić na skutek przewlekłego stresu czy przeziębienia. Konsekwencją znacznego wzrostu poziomu estrogenu i progesteronu jest zahamowanie czynności wydzielniczej podwzgórza i przysadki, co hamuje krwawienie miesiączkowe. W niektórych sytuacjach może się jednak zdarzyć, że kobieta cyklicznie miesiączkuje nawet do końca pierwszego trymestru.

Powiększenie piersi oraz zwiększona tkliwość i świąd brodawek

Podczas ciąży siatka naczyń krwionośnych na skórze staje się bardziej widoczna. Zwiększa się także pigmentacja brodawek oraz ich otoczek.

Częste oddawanie moczu

W pierwszych tygodniach ciąży jest ono związane z powiększaniem się macicy. Znaczne ograniczenie przestrzeni w miednicy mniejszej oraz ucisk na pęcherz moczowy odpowiadają za zmiany w układzie moczowym.

Poranne nudności oraz wymioty utrzymujące się przez kilka godzin w ciągu dnia

Gdy występują one regularnie, mogą się przyczyniać do redukcji masy ciała, odwodnienia, a nawet kwasicy w początkowym okresie ciąży.

Zmęczenie, senność, a niekiedy nawet omdlenia

Dolegliwości te ustępują samoistnie w drugim trymestrze ciąży.

Wzrost temperatury ciała do poziomu 37- 38 stopni Celsjusza

Ostuda

Częsta dolegliwość skórna charakterystyczna dla osób ciężarnych. Ma ona postać brązowych oraz szarych przebarwień pojawiających się na policzkach, czole oraz górnej wardze. Przyczyna jej występowania nie została do tej pory dokładnie ustalona, lecz najprawdopodobniej jest ona związana ze zmianami hormonalnymi.

Huśtawki nastrojów

Rozdrażnienie oraz naprzemienne napady złości i euforii towarzyszy większości kobiet na początku ciąży. Stan ten związany jest z działaniem progesteronu.

Ciągłe uczucie zmęczenia i senności

Podobnie jak w przypadku huśtawek nastrojów, przyczyną takiego stanu rzeczy jest progesteron, który spowalnia trawienie i obniża ciśnienie krwi.

Różnego rodzaju zachcianki pokarmowe

W ciąży wiele kobiet nabiera ochoty na produkty spożywcze, których dotychczas nie jadały. Zalicza się do nich na przykład kiszone ogórki.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Używamy plików cookie na naszej stronie

Potwierdź, jeśli akceptujesz nasze śledzące pliki cookie. Możesz także odrzucić śledzenie, aby móc nadal odwiedzać naszą witrynę bez żadnych danych wysyłanych do usług stron trzecich.