Ciazaobjawy.pl

Sprawdź, czy jesteś w ciąży...

Brak miesiączki a pierwsze objawy ciąży

Brak miesiączki a pierwsze objawy ciąży - ciazaobjawy.pl
Brak miesiączki a pierwsze objawy ciąży
Oceń artykuł

Niektóre kobiety obserwują pierwsze oznaki ciąży już kilka dni po zapłodnieniu. U większości kobet można rozpoznać ciąże dopiero w 4-6 tygodniu. Sygnałem, że doszło do zapłodnienia może być brak miesiączki. Ale można wyczuć wczesne objawy ciąży przed miesiączką. Należą do nich tkliwe, powiększone piersi,  brak łaknienia lub silny apetyt, wahania nastrojów, drażliwość i nerwowość, senność lub bezsenność.

Można sobie zadać pytanie czy objawy ciąży a brak miesiączki są ze sobą nierozerwalnie związane. Objawy ciąży występują u każdej kobiety inaczej i można je pomylić z napięciem przedmiesiączkowym i zbliżającą się miesiączką. Szczególnie mylące mogą być zmiany nastroju, które jednak w czasie ciąży są bardziej intensywne. Brak miesiączki często uznaje się za niezbity dowód ciąży. Ale nie zawsze tak może być, gdyż przyczyny opóźnienia miesiączki mogą  wynikać ze stresu, wysiłku fizycznego, zmian trybu życia czy  klimatu. Nie ma powodów do niepokoju, jeśli okres spóźnia się o kilka dni.  Jeśli jednak zaobserwujemy długotrwały brak okresu, przyczyny mogą być poważne i być sygnałem choroby, dlatego konieczna będzie wizyta u lekarza.

Szczególnie trudno jest zauważyć opóźnienie miesiączki u kobiet, które mają nieregularne cykle menstruacyjne. Kobiety te często długo nie wiedzą, że są w ciąży.

Jeśli chodzi o zatrzymanie miesiączki, przyczyny mogą być różne i niekoniecznie związane z ciążą. Zaburzenia okresu mogą łączyć się z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy. Nieprawidłowe miesiączki i opóźnienia ich występowania mogą również wynikać z guzów układu nerwowego. Zmiany w mózgu, które naciskają na przysadkę mózgową mogą mieć wpływ na zmiany krwawienia miesięcznego.

Rozróżniamy pierwotny i wtórny brak okresu. Pierwotny brak okresu występuje u dziewcząt, które nie rozpoczęły miesiączkowania po 16 roku życia. Przyczyną mogą być zmiany hormonalne lub nieprawidłowości układu nerwowego, który blokuje działanie hormonów. Wtórny brak miesiączki i kobiet, które już miesiączkowały, może być spowodowany ciążą. W przypadku wykluczenia ciąży należy skonsultować się z lekarzem aby wykryć przyczynę braku miesiączki.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Używamy plików cookie na naszej stronie

Potwierdź, jeśli akceptujesz nasze śledzące pliki cookie. Możesz także odrzucić śledzenie, aby móc nadal odwiedzać naszą witrynę bez żadnych danych wysyłanych do usług stron trzecich.