Ciazaobjawy.pl

Sprawdź, czy jesteś w ciąży...

Ciąża nastolatki

Ciąża nastolatki - ciazaobjawy.pl
Ciąża nastolatki
Oceń artykuł

Mam 15 lat i jestem w ciąży” – wpisy zaczynające się od tych słów można bardzo często znaleźć na różnego rodzaju forach internetowych. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w Polsce każdego roku odbywa się około 20 tysięcy porodów nastoletnich matek, co stanowi ponad 8 procent ogólnej liczby porodów.

Większość nastolatek ze względu na niewystarczającą wiedzę, bagatelizuje objawy początkowe ciąży. Większość z nich trafia do ginekologa już w zaawansowanej ciąży i w znaczącej większości przypadków jest to ich pierwsza wizyta u tego typu specjalisty.

Jak zgodnie potwierdzają ginekolodzy, statystyczna piętnastolatka w ciąży nie ma pojęcia co dzieje się z jej ciałem, a jej wiedza na temat antykoncepcji czy cyklu miesiączkowego jest znikoma. Co więcej, u nastolatków objawy ciąży bardzo często mylone są ze zwykłym bólem brzucha czy zatruciem pokarmowym.

Ciąża u nastolatki – zagrożenia oraz powikłania

Ciąża u osób nieletnich jest z natury obarczona większym ryzykiem, a to ze względu na niedojrzałość organizmu, który w dalszym ciągu rozwija się i rośnie. Jednocześnie, jest on zmuszony do ogromnego wysiłku związanego z koniecznością utrzymania ciąży.

Sporym problemem jest także fakt, że wiele trzynastolatek w ciąży bagatelizuje zalecenia ginekologa odnośnie konieczności wykonywania regularnych badań, suplementacji kwasem foliowym czy przestrzegania diety, co z kolei może prowadzić do problemów takich jak chociażby niedokrwistość związana z niskim poziomem żelaza. Wiele z nich, mimo ciąży, w dalszym ciągu przyjmuje używki, co może znacząco skomplikować przebieg ciąży.

Wszystko to sprawia, że 16 latka w ciąży jest narażona na szereg powikłań takich, jak hipotrofia płodu (opóźnienie rozwoju wewnątrzmacicznego dziecka), wady w układzie nerwowym płodu (stanowią one konsekwencję niedoboru kwasu foliowego), anemia, zatrucie ciążowe objawiające się nadciśnieniem, białkomoczem czy obrzękami, co zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu i przyjścia na świat dziecka z niską masą urodzeniową czy w skrajnym przypadku nawet poronienie.

Poród u nastolatek

W przypadku ciąży u nastolatek, lekarze bardzo często decydują się na cesarskie cięcie. Wynika to z faktu, że często są to ciąże patologiczne, a co więcej, w przypadku nieletnich poród naturalny jest znacząco utrudniony ze względu na niepełny rozwój kości miednicy oraz nieprzystosowanie kanału rodnego do porodu drogami i siłami natury.

Warto również zdawać sobie sprawę z faktu, że dzieci mam poniżej 15 roku życia są aż 3 razy bardziej narażone na ryzyko zgonu w okresie okołoporodowym.

1 thought on “Ciąża nastolatki

  1. Urodziłam synka mając 16 lat, stosowałam się do wszystkich zaleceń ginekologa oraz dbałam o siebie. Rodziłam siłami natury, dziś mój synek ma 8 lat i jest mądrym, dobrze rozwijającym się dzieckiem. To nie zmienia faktu, że aktualnie starając się o drugie dziecko jestem bardziej świadoma swoich decyzji i bardziej na macierzyństwo przygotowana, a patrząc na dzisiejsze nastolatki łapię się za głowę. Nie każda też ciąża u młodych dziewczyn to patologia, czasami nastolatki szukają bezpieczeństwa, stabilizacji – tak jak było to w moim przypadku, gdy zabrakło mojego ukochanego taty. Na szczęście mi się udało i z tatą mojego syna jesteśmy szczęśliwym małżeństwem ale nie każdemu się udaje. Powodzenia dla każdej młodej mamusi 🙂

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Używamy plików cookie na naszej stronie

Potwierdź, jeśli akceptujesz nasze śledzące pliki cookie. Możesz także odrzucić śledzenie, aby móc nadal odwiedzać naszą witrynę bez żadnych danych wysyłanych do usług stron trzecich.