Ciazaobjawy.pl

Sprawdź, czy jesteś w ciąży...

Ciąża po 40

Ciąża po 40 - ciazaobjawy.pl
Ciąża po 40
Oceń artykuł

Ze względu na zmianę stylu życia, coraz więcej kobiet decyduje się na pierwsze zajście w ciążę po 40 roku życia. Jak jednak pokazują badania, szanse na spłodzenie dziecka wynoszą wówczas zaledwie 10 procent. Co jeszcze warto wiedzieć na temat ciąży po 40?

Jak sprawdzić czy możliwe jest zajście w ciążę po 40 roku życia?

W celu określenia szans na naturalne zapłodnienie po czterdziestce, niezbędne będzie wykonanie badania hormonu AMH, a także badań FSH i HCG określających poziom gonadotropin w organizmie. Umożliwiają one określenie tak zwanej rezerwy jajnikowej, czyli ilości komórek jajowych, którymi dysponuje kobieta. Badanie AMH jest również informacją odnośnie tego, jak długo może jeszcze zwlekać chcąc mieć pierwsze lub drugie dziecko po 40. Może ono również ułatwić decyzję o pobraniu komórek jajowych nim ich rezerwa się wyczerpie, zamrożeniu i wykorzystaniu do przeprowadzenia zabiegu in vitro.

Ciąża po 40 – ciąża wysokiego ryzyka

Po przekroczeniu 40 roku życia znacząco zwiększa się ryzyko poronienia – wynosi ono około 40 procent. Wzrasta wówczas także możliwość wystąpienia wad płodu takich, jak chociażby zespół Downa. Podczas ciąży przyszła mama zachorować może również na cukrzycę. Spore jest również prawdopodobieństwo zatrudnia ciążowego, pojawienia się chorób nerek, układu krążenia czy nadciśnienia tętniczego. Kobiety po 40 nierzadko borykają się także z zaburzeniami wchłaniania oraz tolerancji pewnych pokarmów.

Ciężarna powinna pozostawać pod stałą opieką lekarską i poddawać się regularnym badaniom takim, jak USG. Gdy potwierdzą one ryzyko wystąpienia wad chromosomalnych, wskazane będzie przeprowadzenie badań inwazyjnych takich, jak amniopunkcja czy biopsja kosmówki.

Kobiety decydujące się na późne macierzyństwo powinny w wyjątkowy sposób dbać o swoje zdrowie. Priorytetem jest tutaj unikanie możliwości zakażenia wirusami i bakteriami. Najlepiej, by do 10 tygodnia ciąży znajdowały się na zwolnieniu lekarskim, tak by pierwszy etap rozwoju płodu mógł przebiegać w sposób prawidłowy i był stosownie kontrolowany przez lekarza prowadzącego.

Poród po 40

Większość dojrzałych mam decyduje się na poród przez cesarskie cięcie. Związane jest to z faktem, iż jest on łatwiejszy do kontrolowania jego przebiegu niż ten odbywający się siłami natury. Nie ma żadnych badań, które wskazywałyby, że dzieci urodzone przez kobietę po 40 roku życia są słabsze czy mają niższą wagę urodzeniową.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Używamy plików cookie na naszej stronie

Potwierdź, jeśli akceptujesz nasze śledzące pliki cookie. Możesz także odrzucić śledzenie, aby móc nadal odwiedzać naszą witrynę bez żadnych danych wysyłanych do usług stron trzecich.