Ciazaobjawy.pl

Sprawdź, czy jesteś w ciąży...

Ciąża urojona – przyczyny, objawy, leczenie ciąży urojonej

Ciąża urojona - przyczyny, objawy oraz leczenie - ciazaobjawy.pl
Ciąża urojona – przyczyny, objawy, leczenie ciąży urojonej
Oceń artykuł

Ciąża urojona stanowi dowód jak bardzo psychika wpływa na organizm człowieka. Zdarza się nie tylko u człowieka ale także u zwierząt.  Ciąża rzekoma zwana też ciążą histeryczną daje większość objawów jak zwykłą ciąża, takie jak poranne wymioty i nudności, zachcianki, powiększenia piersi, zmiany nastroju i częste zmęczenie. Gdy lekarz stwierdzi że ciąży nie ma, następuje szok i niedowierzanie, gdyż ciąża urojona tak bardzo przypomina tę prawdziwą. Gdy ma miejsce ciąża urojona,  objawy są bardzo podobne do tych, które występują przy prawdziwej ciąży. Brzuch się powiększa, piersi stają się obrzmiałe i wrażliwe na dotyk . Następują typowe objawy ciąży, nawet laktacja, zmiany w narządach płciowych i brak miesiączki.

Ciąża urojona u człowieka to poważne zaburzenie psychiczne. Zdarza się rzadko i występuje najczęściej u kobiet, które obsesyjnie pragną zajść w ciążę lub bardzo boją się ciąży. Często do ciąży urojonej dochodzi u kobiet, które długo i bezskutecznie walczą z bezpłodnością. Ciąże urojone zdarzają się również u kobiet, które przeszły poronienia nawykowe lub cierpią na depresję. Na ciążę rzekomą częściej narażone są kobiety, które w przeszłości były ofiarami przemocy seksualnej.

Wiele osób zastanawia się jak rozpoznać ciążę urojoną. Pozornie wydaje się to łatwe. Test ciążowy, badanie usg lub badania hormonalne są  w stanie bez trudu wykryć prawdziwą ciążę. Jednak kobiety w ciąży urojonej są tak przekonane, że spodziewają się dziecka, że nawet badanie nie jest w stanie ich przekonać. Niektóre kobiety czują nawet kopanie dziecka, które w rzeczywistości stanowi normalny ruch robaczkowy jelit. Psychika kobiety, przekonane, że jest w ciąży, płata figle do tego stopnia, że test ciążowy może dać wynik dodatni. .

Ciąża rzekoma wymaga leczenia psychiatrycznego, które łączy się z psychoterapią lub przyjmowaniem leków farmakologicznych. Zaburzenie to jest tym bardziej groźne, gdyż zwiększa ryzyko zachorowania na inne choroby psychiczne jak zaburzenia osobowości, stany lękowe czy depresja. W przypadku ciąży urojonej wielomiesięczna psychoterapia daje dobre rezultaty. Bardzo ważne jest aby kobieta miała wsparcie najbliższej rodziny i przyjaciół.

Leave comment

Używamy plików cookie na naszej stronie

Potwierdź, jeśli akceptujesz nasze śledzące pliki cookie. Możesz także odrzucić śledzenie, aby móc nadal odwiedzać naszą witrynę bez żadnych danych wysyłanych do usług stron trzecich.