Gorączka w pierwszych tygodniach ciąży może stanowić duże zagrożenie dla przyszłej mamy oraz dziecka. Odpowiednie rozpoznanie jej przyczyny jest kluczowe dla szybkiego i skutecznego leczenia. Nie należy jednak mylić podwyższonej temperatury charakterystycznej na początku ciąży ze stanem, któremu towarzyszy naprzemienne uczucie zimna i gorąca oraz dreszcze. Jakie mogą być skutki gorączki w ciąży w jej pierwszych tygodniach i czym różni się ona od gorączki w 3 trymetrze ciąży?
Podwyższona temperatura w ciąży nie zawsze jest zjawiskiem niepokojącym. W związku z rozwojem płodu, dochodzić może wówczas do nieznacznego wzrostu naturalnej ciepłoty ciała do poziomu 37 – 37,5 stopnia Celsjusza. Wynika to ze zmian hormonalnych zachodzących w pierwszych tygodniach ciąży.
Gdy temperatura ciała przekracza 38 stopni Celsjusza, a przyszła mama zaczyna odczuwać dreszcze i naprzemienne uczucie zimna i gorąca, powinna jak najszybciej skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę lub lekarzem rodzinnym. Gorączka może bowiem sugerować początek infekcji bakteryjnej lub wirusowej albo innej choroby mogącej mieć znaczący wpływ na samopoczucie ciężarnej oraz prawidłowy rozwój dziecka.
Wysoka temperatura, bez względu na przyczynę jej pojawienia się, może wywołać skurcze macicy i prowadzić do przedwczesnego porodu. W tej sytuacji nigdy nie należy przyjmować żadnych leków na własną rękę, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Nie powinno się również próbować przeczekać gorączki w domu. Gdy niedyspozycja powi się w nocy, zalecane jest natychmiastowe udanie się do szpitala.
W przypadku wysokiej gorączki we wczesnej ciąży, lekarz może zalecić przyjmowanie paracetamolu. Środek ten został zaklasyfikowany przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków do grupy B, czyli preparatów stosunkowo bezpiecznych dla ciężarnych. Zażywane sporadycznie, w jednorazowej dawce 500 mg, nie wykazuje działania sprzyjającego powstawaniu wad rozwojowych u płodu. Warto pamiętać, że na każdym etapie ciąży jest to tak zwany lek pierwszego rzutu. W związku z tym, gdy mimo jego zażywania ciężarna nie zacznie odczuwać poprawy, lekarz może zalecić stosowanie ibuprofenu. Jego zażywanie będzie możliwe jednak dopiero w drugim trymestrze ciąży.
Przyszłe mamy nie powinny przyjmować leków zawierających kwas acetylosalicylowy takich, jak aspiryna – badania wykazały bowiem znaczne ryzyko występowania wad serca i rozszczepu podniebienia u niemowląt u ciężarnych, które zażywały tego typu preparaty.