Ciazaobjawy.pl

Sprawdź, czy jesteś w ciąży...

Grzybica pochwy w ciąży

Grzybica pochwy w ciąży - ciazaobjawy.pl
Grzybica pochwy w ciąży
Oceń artykuł

Do typowych objawów grzybiczego zapalenia pochwy zalicza się między innymi swędzenie i pieczenie oraz białe upławy. Przyczyną tej dolegliwości najczęściej jest zakażenie grzybem Candida. Grzybica w pochwy w ciąży – czy zagraża dziecku? Niestety tak, w związku z czym kluczowe jest tutaj odpowiednio szybkie rozpoczęcie leczenia. Jakie mogą być konsekwencje nieleczonej grzybicy w ciąży?

Przyczyny nawracającej grzybicy pochwy w ciąży

Ciąża wiąże się z szeregiem zmian dotyczących narządu rodnego. Mnogość składników odżywczych, przekrwienie błony śluzowej pochwy oraz odpowiednia wilgotność w połączeniu z osłabieniem układu odpornościowego to doskonałe warunki do rozwoju stanu zapalnego pochwy. Ciąża to także czas wielu zmian hormonalnych – dochodzi wówczas do wzrostu stężenia estrogenów, które zwiększają produkcję glikogenu w błonie śluzowej pochwy (stanowi on świetną pożywkę dla grzybów, w szczególności z rodzaju Candida).

Charakterystyczne objawy nieleczonej grzybicy pochwy

  • pieczenie i swędzenie pochwy oraz warg sromowych,
  • upławy – biała i gęsta wydzieliny z dróg rodnych, zwykle bezwonna, lecz niekiedy da się w niej wyczuć woń drożdży. Jej konsystencja przypomina twarożek,
  • zaczerwienienie warg sromowych – niekiedy są one dodatkowo obrzęknięte; niektóre ciężarne skarżą się także na suchość w pochwie,
  • dolegliwości ze strony układu moczowego takie, jak uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego, pieczenie w trakcie oddawaniu moczu czy częstsze niż zwykle wizyty w toalecie,
  • ból w czasie stosunku.

Leczenie grzybicy pochwy w ciąży

Leczenie grzybicy pochwy w 39 tygodniu ciąży, a także na każdym wcześniejszym jej etapie, nigdy nie należy podejmować samodzielnie, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Większość z nich, zaleca na grzybicę pochwy w ciąży leki bez recepty takie jak Klotrimazol w maści albo pod postacią globulek dopochwowych.

W przypadku poważniejszych zagrożeń grzybicy pochwy w ciąży specjalista może przepisać również silniejszy preparat – przeciwgrzybiczy antybiotyk, jakim jest Nystatyna.

W trakcie kuracji nie należy również zapominać o probiotykach zawierających pałeczki kwasu mlekowego. Sięgnąć można także po specjalne suplementy przywracające naturalną florę bakteryjną pochwy, poprawiając jednocześnie barierę ochronną.

Myśląc o kwestii takiej, jak „grzybica pochwy w ciąży – domowe sposoby”, warto rozważyć ograniczenie spożywania produktów bogatych w cukry proste, które stanowią pożywkę dla grzybów Candida, co z kolei przekłada się na wydłużenie czasu leczenia infekcji intymnych. W codziennym jadłospisie znaleźć powinny się także jogurty czy kefiry, które stanowią źródło dobroczynnych substancji probiotycznych.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Używamy plików cookie na naszej stronie

Potwierdź, jeśli akceptujesz nasze śledzące pliki cookie. Możesz także odrzucić śledzenie, aby móc nadal odwiedzać naszą witrynę bez żadnych danych wysyłanych do usług stron trzecich.