Ciazaobjawy.pl

Sprawdź, czy jesteś w ciąży...

Jak rośnie brzuch w ciąży?

Kiedy rośnie brzuch w ciąży, 3 miesiąc - ciazaobjawy.pl
Jak rośnie brzuch w ciąży?
Oceń artykuł

Wiele kobiet chciałoby wiedzieć jak zmieni się ich figura w ciąży i kiedy zaczyna rosną brzuch w ciąży. Początkowo kobieta w ciąży nie musi zmieniać strojów. Brzuch w 1 miesiącu ciąży jest taki sam jak wcześniej i tylko inne dolegliwości jak mdłości czy zmiany nastrojów sygnalizują ciążę. W tym okresie powiększają się tylko piersi.

Dobrze prześledzić jak wygląda brzuch w ciąży, aby w porę zaopatrzyć się w odpowiednie, wygodne stroje ciążowe.

Brzuch w 2 miesiącu ciąży również niewiele się zmienia. Odczuwamy przyciasne ubrania dopiero w 3 miesiącu. Brzuch w 3 miesiącu ciąży rozszerza się jeszcze nieznacznie. Pojawia się natomiast zaokrąglenie tam gdzie znajduje się dziecko, czyli nisko, nad spojeniem łonowym. Wiele kobiet w tym czasie zastanawia się czy brzuch nie jest zbyt mały. Ale jest to zupełnie normalne, gdyż dziecko waży w tym okresie zaledwie do 400 g. Dopiero brzuch w 4 miesiącu ciąży zaczyna zaokrąglać się wszerz i po środku. Brzuch w 5 miesiącu ciąży będzie się ustawiał wysoko i trwa to do czasu, gdy zacznie się zbliżać poród. Dopiero przed porodem, gdy dziecko kieruje się do kanału rodnego, brzuch obniża się, tak że niektóre kobiety mają wrażenie, że jest on za niski. Kobiecie łatwiej jest wtedy oddychać, ale obniżony brzuch będzie uciskał na pęcherz moczowy. Kobieta może odczuwać wtedy dyskomfortowe kłucie w dole brzucha.

U niektórych kobiet brzuch wydaje się mały, ale nie zawsze jest to powód do niepokoju. U kobiet wysportowanych mięśnie trzymają brzuch i nie pozwalają mu się bardzo powiększać. Zaś u kobiet puszystych brzucha po prostu nie widać. Dla lekarza ważna jest nie tyle wielkość brzucha co waga kobiety i odległość dna macicy od pępka.

Niektóre kobiety bardzo niepokoi twardy brzuch w ciąży. Zjawisko to pojawia się około 5 miesiąca ciąży i stanowi naturalny proces fizjologiczny przygotowania do porodu. Są to tak zwane skurcze przepowiadające. Skurcze działające od góry do dołu trwają od kilku sekund do kilku minut i są bezbolesne. Taki napięty brzuch w ciąży jest normalnym objawem zdrowej ciąży. Jeśli skurczom towarzyszy ból, krwawienie, lub trwają one za długo należy szybko zgłosić się do lekarza, gdyż objaw taki może oznaczać przedwczesny poród i jest zagrożeniem dla życia dziecka.

 

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Używamy plików cookie na naszej stronie

Potwierdź, jeśli akceptujesz nasze śledzące pliki cookie. Możesz także odrzucić śledzenie, aby móc nadal odwiedzać naszą witrynę bez żadnych danych wysyłanych do usług stron trzecich.