Ciazaobjawy.pl

Sprawdź, czy jesteś w ciąży...

Kiedy zrobić test ciążowy?

Kiedy zrobić test ciążowy - ciazaobjawy.pl
Kiedy zrobić test ciążowy?
Oceń artykuł

Zadaniem testu ciążowego jest stwierdzenie, czy doszło do zapłodnienia. Wykorzystuje się tu hormon HCG, który jest wydzielany przez zarodek a następnie przez łożysko. Do zagnieżdżenia się zarodka w macicy chodzi najczęściej w 7 dniu od zapłodnienia. Ścisły związek ma  test ciążowy a stężenie hormonu HCG, gdyż ilość tego hormonu rośnie od chwili zagnieżdżenia się zarodka przez 2 do 3 miesięcy. Po tym okresie stężenie hormonu spada.

Test ciążowy wykonuje się wtedy, gdy kobieta podejrzewa, że jest w ciąży. Brak miesiączki może być wskazaniem do wykonania testu. Test ciążowy jest również wskazany, gdy kobieta w ciąży podejrzewa poronienie lub jeśli przechodziła terapię, która jest szkodliwa dla płodu.

Kobiety często zastanawiają się kiedy zrobić test ciążowy aby jego wynik był pewny. W 50% wczesna ciąża obumiera, nawet jeśli nastąpiło zapłodnienie. Dlatego ważne jest po ilu dniach można zrobić test ciążowy. Test ciążowy wykonany zbyt wcześnie może dać wynik pozytywny, po czym może nastąpić samoistne przerwanie ciąży. Aby odpowiedzieć na pytanie po ilu dniach test ciążowy jest miarodajny, należy obliczyć 5 do 7 dni po miesiączce, która powinna nastąpić po ewentualnym zapłodnieniu.

Problem kiedy wykonać test ciążowy zależy też od rodzaju testu zakupionego w aptece. Testy te różnią się czułością i w zależności do tego dają wynik w zależności od dnia cyklu danej kobiety. Domowe testy ciążowe dostępne w aptekach są bardzo miarodajne i w 90% wynik pozytywny potwierdza ciążę. Wynik pozytywny oznaczony jest dwoma kreskami na teście. Dwie kreski na teście ciążowym stanowią wskazanie do wizyty u lekarza. Zdarzają się przypadki wyniku pozytywnego, gdy kobieta wie, że ciąża jest wykluczona. W takim przypadku konieczna staje się konsultacja z lekarzem, gdyż taki wynik testu może wskazywać na chorobę.

Mamy do wyboru 3 rodzaje testów ciążowych czyli wyżej wspomniany domowy test ciążowy do kupienia w aptece oraz test ciążowy w laboratorium, który wykonuje się z moczu oraz laboratoryjne badanie krwi. W przypadku testów wykonywanych w laboratorium mamy 100% poprawności.

Leave comment

Używamy plików cookie na naszej stronie

Potwierdź, jeśli akceptujesz nasze śledzące pliki cookie. Możesz także odrzucić śledzenie, aby móc nadal odwiedzać naszą witrynę bez żadnych danych wysyłanych do usług stron trzecich.