W dzisiejszych czasach, coraz więcej kobiet odkłada decyzję o zajściu w ciążę i wybiera późne macierzyństwo. Jak pokazują badania, z roku na rok stopniowo rośnie liczba ciężarnych po 30 roku życia. Niestety, liczyć należy się wówczas z różnego rodzaju komplikacjami ciążowymi.
Powikłania w ciąży dotyczą tu zarówno przyszłej mamy, jak i jej dziecka. W związku z tym, dojrzałe kobiety powinny być objęte szczególnym nadzorem medycznym tak w okresie planowania ciąży, jak i podczas jej trwania oraz samego porodu. Konieczne będzie również wykonanie badań prenatalnych, które pozwolą na określenie ryzyka lub wczesne wykrycie wad genetycznych. Kluczową rolę odgrywa tu także kontrola w zakresie możliwości wystąpienia schorzeń takich, jak cukrzyca ciążowa czy nadciśnienie tętnicze.
Wiele kobiet po 30 roku życia ma problem z zajściem w ciążę. Po upływie 35 roku życia znacząco rośnie możliwość wystąpienia wad genetycznych takich, jak zespół Downa, zespół Pataua oraz zespół Edwardsa. Większe jest tu także ryzyko wad rozwojowych o typie embriopatrii lub fetopatii, czyli wad serca, wad w obrębie przewodu pokarmowego czy przepuklin mózgowo – rdzeniowych. Rośnie ono u kobiet, które w przeszłości urodziły dziecko z wadami genetycznymi lub gdy tego typu schorzenia występują w najbliższej rodzinie.
Kolejne z powikłań związane z późną ciążą to znacznie większa częstość poronień. Przyczyn takiego stanu rzeczy upatruje się w zwiększonej częstotliwości wad genetycznych u płodów, co doprowadza do ich samoistnego wydalenia z jamy macicy.
Znacznie częściej niż u młodszych kobiet mamy tu także do czynienia z płodami hipotroficznymi (o zbyt małej masie), makrosomią płodu (za dużą masą), zgonami wewnątrzmacicznymi oraz porodami przedwczesnymi. Częściej występuje również konieczność wykonania cesarskiego cięcia.
U kobiet z grupy podwyższonego ryzyka, między 10 a 14 tygodniem ciąży wykonuje się test podwójny polegający na oznaczeniu w surowicy krwi ciężarnej stężenia białka ciążowego A (PAPP-A) i podjednostki beta gonadotropiny kosmówkowej (beta-HCG). Zalecany jest tu również test potrójny, który przeprowadza się między 15 a 17 tygodniem ciąży. W nim z kolei oznacza się stężenia podjednostki gonadotropiny kosmówkowej (beta-HCG), estriolu i alfa fetoproteiny (AFP).