Ciazaobjawy.pl

Sprawdź, czy jesteś w ciąży...

Komplikacje ciążowe u starszych kobiet

Komplikacje ciążowe u starszych kobiet - ciazaobjawy.pl
Komplikacje ciążowe u starszych kobiet
Oceń artykuł

W dzisiejszych czasach, coraz więcej kobiet odkłada decyzję o zajściu w ciążę i wybiera późne macierzyństwo. Jak pokazują badania, z roku na rok stopniowo rośnie liczba ciężarnych po 30 roku życia. Niestety, liczyć należy się wówczas z różnego rodzaju komplikacjami ciążowymi.

Ciąża zagrożona – co robić?

Powikłania w ciąży dotyczą tu zarówno przyszłej mamy, jak i jej dziecka. W związku z tym, dojrzałe kobiety powinny być objęte szczególnym nadzorem medycznym tak w okresie planowania ciąży, jak i podczas jej trwania oraz samego porodu. Konieczne będzie również wykonanie badań prenatalnych, które pozwolą na określenie ryzyka lub wczesne wykrycie wad genetycznych. Kluczową rolę odgrywa tu także kontrola w zakresie możliwości wystąpienia schorzeń takich, jak cukrzyca ciążowa czy nadciśnienie tętnicze.

Możliwe powikłania w ciąży kobiet dojrzałych

Wiele kobiet po 30 roku życia ma problem z zajściem w ciążę. Po upływie 35 roku życia znacząco rośnie możliwość wystąpienia wad genetycznych takich, jak zespół Downa, zespół Pataua oraz zespół Edwardsa. Większe jest tu także ryzyko wad rozwojowych o typie embriopatrii lub fetopatii, czyli wad serca, wad w obrębie przewodu pokarmowego czy przepuklin mózgowo – rdzeniowych.  Rośnie ono u kobiet, które w przeszłości urodziły dziecko z wadami genetycznymi lub gdy tego typu schorzenia występują w najbliższej rodzinie.

Kolejne z powikłań związane z późną ciążą to znacznie większa częstość poronień. Przyczyn takiego stanu rzeczy upatruje się w zwiększonej częstotliwości wad genetycznych u płodów, co doprowadza do ich samoistnego wydalenia z jamy macicy.

Znacznie częściej niż u młodszych kobiet mamy tu także do czynienia z płodami hipotroficznymi (o zbyt małej masie), makrosomią płodu (za dużą masą), zgonami wewnątrzmacicznymi oraz porodami przedwczesnymi. Częściej występuje również konieczność wykonania cesarskiego cięcia.

Komplikacje w pierwszym trymestrze ciąży

U kobiet z grupy podwyższonego ryzyka, między 10 a 14 tygodniem ciąży wykonuje się test podwójny polegający na oznaczeniu w surowicy krwi ciężarnej stężenia białka ciążowego A (PAPP-A) i podjednostki beta gonadotropiny kosmówkowej (beta-HCG). Zalecany jest tu również test potrójny, który przeprowadza się między 15 a 17 tygodniem ciąży. W nim z kolei oznacza się stężenia podjednostki gonadotropiny kosmówkowej (beta-HCG), estriolu i alfa fetoproteiny (AFP).

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Używamy plików cookie na naszej stronie

Potwierdź, jeśli akceptujesz nasze śledzące pliki cookie. Możesz także odrzucić śledzenie, aby móc nadal odwiedzać naszą witrynę bez żadnych danych wysyłanych do usług stron trzecich.