Ciazaobjawy.pl

Sprawdź, czy jesteś w ciąży...

Nieinwazyjne badania prenatalne

Badania prenatalne w ciąży - ciazaobjawy.pl
Nieinwazyjne badania prenatalne
Oceń artykuł

W większości przypadków badania prenatalne nie ujawniają nieprawidłowości. Dzięki nim przyszła mama może w spokoju oczekiwać rozwiązania. Wykrycie nieprawidłowości ciąży pozwala na szybką interwencję lekarską, które ratuje zdrowie, a nawet życie dziecka.

Przesiewowe badania prenatalne polegają na badaniu krwi i USG. W wielu krajach badania prenatalne w ciąży stanowią standardowe badania wykonywane u każdej kobiety w ciąży.

Specjalistyczne badanie usg genetyczne wykonywane jest przy pomocy bardzo czułego sprzętu i jest w stanie wykryć takie wady genetyczne jak zespół Downa, Turnera czy Edwardsa. Polega ono na badaniu wymiarów poszczególnych organów płodu, pracy serca i długości kości.

Test nifty stanowią bezpieczną metodę badań wykrywającą z dużą dokładnością występowanie zespołu Downa, Edwardsa lub Patau. Testy wykonuje się z krwi ciężarnej kobiety.

Między 14 a 20 tygodniem ciąży można wykonać test potrójny. Jest to badanie przesiewowe, które ma na celu wykrycie wad centralnego układu nerwowego (CUN) u dziecka oraz  zespołu Downa i Edwardsa.

Aby zaobserwować ruchy płodu w czasie rzeczywistym  można wykonać badanie usg 4d.  Pozwala ono również na przebadanie pracy serca płodu. W czasie tego badania można zaobserwować nieprawidłowości świadczące o chorobach genetycznych.

Test papp-a jest standardowo wykonywany  w wielu krajach u kobiet ciężarnych w różnym wieku. Ma on za zadanie wykrycie zespołu Downa. Test ten polega na badaniu krwi i wykonaniu USG. Nieprawidłowy wynik oznacza podwyższone predyspozycje do choroby. Dlatego też taki wynik musi być potwierdzony innymi badaniami.

U każdej ciężarnej kobiety wykonuje się również standardowe badanie USG w ciąży. Badanie to jest nieinwazyjna, bezbolesna i całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka. Standardowo wykonuje się go trzy razy: w początkowej fazie ciąży, w 20 tygodniu ciąży oraz 2 tygodnie przed planowanym terminem porodu.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Używamy plików cookie na naszej stronie

Potwierdź, jeśli akceptujesz nasze śledzące pliki cookie. Możesz także odrzucić śledzenie, aby móc nadal odwiedzać naszą witrynę bez żadnych danych wysyłanych do usług stron trzecich.