Często stanowić mogą one objaw infekcji intymnej. Przyczyną niepokojących upławów w trakcie ciąży mogą być bakterie, grzyby lub pierwotniaki. Jednym z objawów takiej infekcji jest zmieniona wydzielina w czasie ciąży. Kolor upławów w ciąży może mieć wówczas barwę zarówno białą, jak i żółtą, brązową czy zielonkawą. Czy upławy w ciąży są normalne?
Fizjologiczna wydzielina z pochwy jest przezroczysta lub biaława, a po wyschnięciu pozostawia żółty ślad na bieliźnie. Jej ilość oraz konsystencja podlega znacznym wahaniom w zależności od dnia cyklu miesiączkowego. Na skutek dużego stężenia estrogenów w pierwszej fazie cyklu wzrasta jej objętość – staje się ona bardziej lejąca i przejrzysta.
Takimi cechami cechuje się wydzielina z pochwy kobiet ciężarnych, gdy fizjologicznie rośnie stężenie estrogenów w kobiecym organizmie. Dużo śluzu z pochwy w ciąży to stan zupełnie normalny, który nie powinien budzić powodu do obaw.
Gdy mamy do czynienia z infekcją intymną w ciąży, pojawić może się świąd okolic intymnych oraz sromu. Silne upławy z pochwy w ciąży mają wówczas odcień zielonkawy lub żółty. Pojawia się nieprzyjemny, „rybi” zapach, a narządy płciowe są zaczerwienione. Oddawaniu moczu towarzyszy szczypanie i pieczenie cewki moczowe, a niekiedy także ból.
W przypadku zaobserwowania objawów takich, jak białe upławy we wczesnej ciąży, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Wskazywać mogą one bowiem na rozwój stanu zapalnego pochwy i wymagają leczenia.
W zależności od typu zakażenia, możemy mieć do czynienia z różnymi typami upławów z dróg rodnych, które różnią się od siebie między innymi barwą.
Pienisty, zielony kolor upławów w ciąży to objaw charakterystyczny rzęsistka pochwowego. Na skutek jego działania, dojść może również do zapalenia pęcherza moczowego objawiającego się pieczeniem oraz ropnym zabarwieniem moczu.
Brązowe, obfite upławy z pochwy w ciąży świadczą najczęściej o zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Niekiedy stanowią także objaw urazu dróg rodnych po USG przezpochwowym lub badaniu ginekologicznym. To także objaw polipa szyjki lub nadżerki. Gdy takie upławy występują w ostatnich tygodniach ciąży, świadczą o rozwieraniu się szyjki macicy i nadchodzącym porodzie.
Przezroczyste, wodniste upławy w ciąży to natomiast objaw zmian hormonalnych, jakie zachodzą wówczas w ciele kobiety. Gdy mamy z nimi do czynienia pod koniec 9 miesiąca, mogą świadczyć o pęknięciu worka owodniowego.