Ciazaobjawy.pl

Sprawdź, czy jesteś w ciąży...

Upławy z pochwy w ciąży

Upławy z pochwy w ciąży - ciazaobjawy.pl
Upławy z pochwy w ciąży
Oceń artykuł

Upławy w ciąży – czy to normalne?

Często stanowić mogą one objaw infekcji intymnej. Przyczyną niepokojących upławów w trakcie ciąży mogą być bakterie, grzyby lub pierwotniaki. Jednym z objawów takiej infekcji jest zmieniona wydzielina w czasie ciąży. Kolor upławów w ciąży może mieć wówczas barwę zarówno białą, jak i żółtą, brązową czy zielonkawą. Czy upławy w ciąży są normalne?

Jak wyglądają upławy z pochwy w ciąży?

Fizjologiczna wydzielina z pochwy jest przezroczysta lub biaława, a po wyschnięciu pozostawia żółty ślad na bieliźnie. Jej ilość oraz konsystencja podlega znacznym wahaniom w zależności od dnia cyklu miesiączkowego. Na skutek dużego stężenia estrogenów w pierwszej fazie cyklu wzrasta jej objętość – staje się ona bardziej lejąca i przejrzysta.

Takimi cechami cechuje się wydzielina z pochwy kobiet ciężarnych, gdy fizjologicznie rośnie stężenie estrogenów w kobiecym organizmie. Dużo śluzu z pochwy w ciąży to stan zupełnie normalny, który nie powinien budzić powodu do obaw.

Gdy mamy do czynienia z infekcją intymną w ciąży, pojawić może się świąd okolic intymnych oraz sromu. Silne upławy z pochwy w ciąży mają wówczas odcień zielonkawy lub żółty. Pojawia się nieprzyjemny, „rybi” zapach, a narządy płciowe są zaczerwienione. Oddawaniu moczu towarzyszy szczypanie i pieczenie cewki moczowe, a niekiedy także ból.

W przypadku zaobserwowania objawów takich, jak białe upławy we wczesnej ciąży, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Wskazywać mogą one bowiem na rozwój stanu zapalnego pochwy i wymagają leczenia.

Jaki kolor upławów w ciąży powinien nas zaniepokoić?

W zależności od typu zakażenia, możemy mieć do czynienia z różnymi typami upławów z dróg rodnych, które różnią się od siebie między innymi barwą.

Pienisty, zielony kolor upławów w ciąży to objaw charakterystyczny rzęsistka pochwowego. Na skutek jego działania, dojść może również do zapalenia pęcherza moczowego objawiającego się pieczeniem oraz ropnym zabarwieniem moczu.

Brązowe, obfite upławy z pochwy w ciąży świadczą najczęściej o zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Niekiedy stanowią także objaw urazu dróg rodnych po USG przezpochwowym lub badaniu ginekologicznym. To także objaw polipa szyjki lub nadżerki. Gdy takie upławy występują w ostatnich tygodniach ciąży, świadczą o rozwieraniu się szyjki macicy i nadchodzącym porodzie.

Przezroczyste, wodniste upławy w ciąży to natomiast objaw zmian hormonalnych, jakie zachodzą wówczas w ciele kobiety. Gdy mamy z nimi do czynienia pod koniec 9 miesiąca, mogą świadczyć o pęknięciu worka owodniowego.

Leave comment

Używamy plików cookie na naszej stronie

Potwierdź, jeśli akceptujesz nasze śledzące pliki cookie. Możesz także odrzucić śledzenie, aby móc nadal odwiedzać naszą witrynę bez żadnych danych wysyłanych do usług stron trzecich.